Tığ ile patik örnekleri

Tığ ile patik örnekleri eskilerde babaannelerimiz, anneannelerimizin bizlere sıklıkla ördüğü patikler son zamanlarda yine ortaya çıkmaya başladı. Birbirinden farklı modeller ile bu patikler genç, yaşlı herkes tarafından kullanılıyor. Özellikle kış aylarında ayakları sıcacık tutun, biraz da nostaljik olan bu patikler, günümüzde maharetli hanımlarımız sayesinde çok değişik tarzlarda karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Özellikle çocuklarımızda kış aylarında mutlaka olması gerekir. Genelde şiş ile örüldüğü bilinen bu patiklerin tığ ile örülen modelleri de mevcuttur. Peki ya tığ ile patik nasıl örülür? Şimdi sizlere biraz bundan bahsedeceğiz.

Çocuk Patiği Nasıl Örülür?

Şiş kullanarak örgü örmekte zorlanan bayanlar için tığ ile de harika patik modelleri örmek artık çok daha kolay. Şimdi biraz da modelimizden bahsedelim. Öncelikle ördüğünüz kişinin ayağına göre zincir çekilerek patik yapımına başlanılır. Biz çocuk patiği yaptığımızı düşünerek 22 zincir çektiğimizi farz edelim.

Zincir çekilirken son halkaya geldiğimizde üç tırabzan örmeniz gerekmektedir. Üç tırabzan ördükten hemen sonra her zincire tığınızı batırın ve dönüşü sağlayın. Her zincir için bir tırabzana ihtiyacınız vardır. Bu işlemi yaparken tığınıza ip almadan iki şekilde örgünüzü örün. Böylece tabanınızı tamamlamış olacaksınız. Geriye bir tek yan tarafları kalıyor.

Taban kısmından yan taraflara geçiş için tığınızı yukarıdaki zincire geçirin. Böylece tabanda olduğu gibi yan kısmını da örmeye devam edebilirsiniz. Ancak üst kısımlara doğru arada bir daraltma yapmayı unutmamalısınız. Böylelikle patiğinizi kolaylıkla tamamlamış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir